yükleniyor
Emlak Ekle!

Çağrı Merkezi / 05468463278

Belirli Süreli Kira Sözleşmesi Nedir?

Anasayfa / Yazılar / Belirli Süreli Kira Sözleşmesi Nedir?
Sevdiklerinizle Paylaşın

Belirli Süreli Kira Sözleşmesi Nedir?

Taşınmaz bir mal kiralandığında, kiracı ve mal sahibi aralarında bir kira sözleşmesi düzenlemektedir. Bu kira sözleşmelerinin esasları Türk Borçlar Kanunu tarafından belirlenmiştir. 

Kira sözleşmeleri, belirli süreli kira sözleşmesi ve belirsiz süreli kira sözleşmesi olarak ikiye ayrılır. Bu yazımızda sizler için '' Belirli süreli kira sözleşmesi nedir? Belirli süreli kira sözleşmesi nasıl sona erer?'' gibi sorularınızı yanıtlayacağız...

Belirli süreli/ süresiz kira sözleşmesi ayrımını oluşturan, kira sözleşmesindeki ''sözleşme süresi'' nin varlığıdır. Kira sözleşmeleri hazırlanırken, sözleşmenin ne zaman sona ereceğiyle ilgili bir bilgi eklenmezse sözleşmeye süresiz kira sözleşmesi denir.

Kira sözleşmesi hazırlanırken sözleşme süresi belirtilmiş ise, o kira sözleşmesine belirli süreli kira sözleşmesi denilir.  Belirli süreli kira sözleşmeleri çoğunlukla senelik olarak düzenlenmektedir. Sözleşme hazırlanırken belirlenmiş sürenin dolmasıyla kira sözleşmesi de bir bildirim yapmaya gerek olmaksızın sona erer.

Aynı zamanda kiracı, kira süreci içerisinde (ancak sözleşmenin yapılmasından en az bir yıl sonra), taşınmaz malın kullanımını ne zaman bırakacağına dair kiracı tahliye taahhütnamesi hazırlayabilmektedir.

Kiracı tahliye taahhütnamesi örneğini yazımızın devamında bulabilirisniz...

TAAHHÜT EDEN ( KİRACI)

ADI SOYADI (ÜNVANI)            :

MAL SAHİBİ (KİRALAYAN)

ADI SOYADI                              :

TAHLİYE EDİLECEK 

MECURUN ADRESİ                :

TAHLİYE TARİHİ                      :

Halen kiracı olarak kullanmakta olduğum yukarıda yazılı adresteki taşınmazı hiçbir ihtar ve ihbara gerek kalmadan kayıtsız ve şartsız olarak Türk Borçlar Kanunu gereğince boş ve sağlam olarak yukarıda belirtilen tarihte tahliye edeceğimi adı geçen mal sahibinin icrai takibata geçerek yapacağı bilumum masrafları ve tahliyeyi geciktirmemden dolayı uğrayacağı zarar ve ziyanları hiçbir ihtar, ihbar ve hükme gerek kalmadan derhal nakden ve peşinen ödeyeceğimi beyan kabul ve taahhüt ederim.

TAAHHÜT TARİHİ    :

TAAHHÜT EDEN      :

İMZASI                       :


KAYNAK : https://www.emlakkoalisyonu.com/blog/belirli-sureli-kira-sozlesmesi-nedir

İlanlarımız hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! 05468463278

Copyright © 2016. Her Hakkı Saklıdır.