yükleniyor
Emlak Ekle!

Çağrı Merkezi / 05468463278

Kiracılar Aidat Ödemek Zorunda mıdır? Kiracının Aidat Ödeme Zorunluluğu !

Anasayfa / Yazılar / Kiracılar Aidat Ödemek Zorunda mıdır? Kiracının Aidat Ödeme Zorunluluğu !
Sevdiklerinizle Paylaşın

Kiracılar Aidat Ödemek Zorunda mıdır? Kiracının Aidat Ödeme Zorunluluğu !

Kiracılar Aidat Ödemek Zorunda Mıdır?

Apartman, site gibi birden fazla konutun bir arada yaşadığı yapılarda ortak alanların bakımı, temizliği ve günlük hizmetlerin maliyet söz konusu yerde yaşayanların ortak ödemeleriyle karşılanır. Peki, kiracıların aidat ödeme zorunluluğu var mı?

Kiracı Aidat Öder mi? Kiracı Aidat Ödemek Zorunda mı? Kiracı - Aidat İlişkisi

Kat Mülkiyeti Kanunu gereğince, kat malikleri kendi aralarında tersi yönde bir karar almadığı sürece apartman aidatını ortak ve eşit bir şekilde ödemekle yükümlü sayılıyor. Her malikin eşit miktarda ödeyeceği bu aidatın miktarı, kat malikleri genel kurul toplantısında ortak bir kararla belirleniyor. Belirlenen aidat varsa kiracısından yoksa maliklerden toplanıyor.

Kiracı Aidatı Ödemezse Ne Olur? Kiracı Aidatı Ödemedi!

Apartman giderlerine katkıda bulunmayan / aidatı ödemeyen malikler hakkında katılım cezai yaptırımlar uygulanabiliyor. Böyle durumlarda öncelikli olarak ihtarname çekiliyor. İhtarname üzerinde belirtilmiş süreye kadar ödeme yapılmamışsa söz konusu borçlu kişiye dava açabilmek mümkün. Ayrıca vaktinde ödenmemiş borçlar sonrasında gecikme tazminatıyla beraber ödeniyor.

Kat Mülkiyeti Kanunu Madde 20'den

Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça:

a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak;

b) Ana gayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında;

Katılmakla yükümlüdür.

c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz.

Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından, yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir. Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık yüzde beş hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür.

Kaynak: emlakkoalisyonu.com

İlanlarımız hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! 05468463278

Copyright © 2016. Her Hakkı Saklıdır.