yükleniyor
Emlak Ekle!

Çağrı Merkezi / 05468463278

Yeni Otopark Yönetmeliği İle Artık Daire Başına 1 Otopark Zorunlu Olacak

Anasayfa / Haber ve Duyurular / Yeni Otopark Yönetmeliği İle Artık Daire Başına 1 Otopark Zorunlu Olacak
Sevdiklerinizle Paylaşın

Yeni Otopark Yönetmeliği İle Artık Daire Başına 1 Otopark Zorunlu Olacak

Türkiye’de büyük bir sorun haline gelen araç fazlalığı ve otopark sıkıntısı artık Japonya modeli ile çözüme kavuşuyor. Türkiye’de trafiğe kayıtlı araç sayısı 21 milyonu aşarken, hükümet de artan araç sorununa çözüm bulmak için otopark sisteminde köklü değişiklikler için kolları sıvadı. Bu çalışmalar kapsamında otoparklarla ilgili düzenleme sil baştan yapılandırılacak. Konutlarda daha önce 3 daireye 1 otopark alanı emsal harici sayılırken, şimdi daire başına bir otopark yeri yapılabilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yerleşim yerlerinde araçların yol açtığı trafik sorunlarının çözümü için hazırlanan "Otopark Yönetmeliği" taslağı, görüşlerin alınması için kamuoyunun bilgisine sunuldu. Yeni düzenlemeyle, insanların toplu taşıma araçlarına yönlendirilmesi amacıyla "Park et-Devam et" otoparkları ve her daireye en az bir araç için otopark zorunluluğu getiriliyor. Taslağa göre, otopark alanlarının yüzde 1'i kadar ilave bir alan, bisiklet ve motosiklet park yeri olarak ayrılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yeni otopark yönetmeliği hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Özhaseki, "Daire başı 1 tane otopark göstereceksiniz. 12 tane daireye 12 otopark yeri. Yoksa yapamazsınız." dedi. 

Otoparkta yeni dönemin başlatacaklarını ifade eden Özhaseki, "Eskiden bir bina yapılırken, üç tane daireye bir tane otopark gösterme zorunluluğu vardı. Yani belediyeye gittiniz 12 daire yapıyorsunuz, 4 tane yer göstereceksiniz. Şimdi daire başı bir tane göstereceksiniz. 12 tane daireye 12 otopark yeri. Yoksa yapamazsınız.Eskiden otopark yeri sıkıntılı, çok yok, biz bunun parasını verelim diye bir düşünceyle paraya çevrilme vardı. Bunun kötüye kullanıldığını gördük. Şimdi yeni gelecek yönetmelikte bodrumda gözükmemek kaydıyla kaç kat isterse, emsalden sayılmamak üzere otopark yapabiliyor. Aşağı doğru yap, gözükmesin diyoruz." dedi. 


Kaynak: https://www.emlakkoalisyonu.com/haberler/yeni-otopark-yonetmeligi-ile-artik-daire-basina-1-otopark-zorunlu-olacak

İlanlarımız hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! 05468463278

Copyright © 2016. Her Hakkı Saklıdır.